Pasivna hiša – načrtovanje

Pasivna hiša se imenuje pasivna zato, ker izkorišča sončno energijo in notranje vire ob minimalnih toplotnih izgubah tako, da je skoraj ni potrebno dodatno ogrevati ali hladiti. V pasivni hiši prevladujejo poleti in pozimi ugodne bivalne razmere. Poraba koristne energije za ogrevanje mora biti glede na standarde pasivne hiše < 15 kWh/m2a, električne energije < 18 kWh/m2a, poraba skupne primarne energije pa < 120 kWh/m2a. Toplotne izgube morajo biti <10 W/m2, hiša izdelana brez toplotnih mostov, izmerjena nekontrolirana izmenjava zraka pa n50 < 0.6 h-1. Za zagotovitev predpisanih nizkih toplotnih izgub mora imeti pasivna hiša vgrajen sistem kontroliranega prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka. Učinkovita toplotna izolacija zunanjih neprosojnih obodnih površin (U < 0.15 – 0.10 W/m2K ) in visoko energetsko učinkovita okna s trojno zasteklitvijo (U < 0.80 W/m2K, g < 50% ) zagotavljata enakomerno temperaturo notranjega ovoja zgradbe pozimi in poleti.

Prava pasivna hiša upošteva osnovna načela pasivnega solarnega načrtovanja, je konstrukcijsko nezahtevna, enostavna, funkcionalna in uporabniku prijazna. Vsi priključki, gradbeni elementi in materiali morajo biti vgrajeni zrakotesno in brez toplotnih mostov. Če pri načrtovanju pasivne hiše zanemarimo eno samo področje, zgradba ne zadosti strogim kriterijem predpisanega standarda pasivne hiše in ne ponuja želenega ugodja. Zato je na voljo program za projektiranje in izračun pasivnih hiš, s katerim lahko že med načrtovanjem preverjamo učinkovitost morebitnih izboljšav. V EU je vzpostavljen sistem neobveznega certificiranja pasivnih hiš. Za pridobitev certifikata je potrebno izpolniti več zahtevnih kriterijev, bistvenega pomena pa so strokovno načrtovani detajli, kakovostna izvedba ter optimalno delovanje vseh sistemov. Ko je objekt zgrajen, je za pridobitev certifikata poleg projektov, izračunov in drugih dokazil potrebno predložiti še dokazilo o uspešno opravljenem testu zrakotesnosti.

Državne spodbude so predvsem v nemško govorečem delu EU naravnane tako, da stimulirajo tiste, ki želijo varčevati. Manj energije hiša porabi, večjo subvencijo lahko pridobi investitor. Spodbujeni poslovni interesi bank in podjetij so skupaj s kreativnostjo projektantov in raziskovalcev ter z ozaveščenimi investitorji ustvarili celo paleto pasivnih večnadstropnih stanovanjskih in poslovnih zgradb ter prava pasivna naselja, s katerimi

dokazujejo pravilno usmerjenost državnih finančnih vzpodbud. Prizadevajo si tudi, da bi do leta 2006 v EU vzpostavili enotne kriterije za gradnjo pasivnih zgradb.

Tudi pri nas bi pri novogradnjah in obnovi obstoječega stavbnega fonda morali upoštevati načela trajnostnega razvoja: zagotoviti še večjo rabo obnovljivih virov energije in ekološko sprejemljivih, obnovljivih materialov, upoštevati in razviti nove, tržno sprejemljive, standardizirane načine trajnostne gradnje, vzpodbuditi njihovo širšo uporabo, usposobiti izvajalce in vzpostaviti slovenski standard za pasivne hiše z upoštevanjem lokalnih klimatskih posebnosti in z omejitvijo rabe neobnovljivih virov energije.

Preverjanje arhitekturne zasnove za izvedbo pasivne hiše:

  • usklajevanje zahtev investitorja in zahtevanih kriterijev načrtovanja
  • preverjanje izbrane lokacije
  • določitev orientacije objekta proti jugu ± 30°
  • preveritev potrebnih površin in volumna
  • faktor oblike A/V, enostavnost, kompaktnost
  • min. 20 m2 do max. 50 m2 na osebo
  • zasnova tlorisa – toplotno coniranje prostorov
  • izbira elementov za toplotno akumulativnost
  • izbira elementov solarnega oblikovanja
  • določitev velikosti in razpored prozornih in neprozornih delov ovoja
  • orientacija steklenih proti jugu, zapiranje hiše proti severu
  • omogočeno naravno prezračevanje za nočno ohlajevanje poleti
  • natančna določitev sestave ovoja pasivne hiše
  • izbira naravi in človeku prijaznih in obnovljivih gradbenih materialov
  • prvo računsko preverjanje pravilnosti zasnove po PHPP
  • toplotna bilanca toplotni dotoki- toplotne izgube=potrebna toplota za ogrevanje: qo = 15 kWh/m2a
  • načrtovanje ogrevalnega sistema v pasivni hiši


Več o izdelavi projektne dokumentacije in načrtovanju pasivnih hiš si lahko pogledate tule: http://www.pasivnagradnja.com/projektna-dokumentacija/

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.